Paralotnia (ang. paraglider) jest rodzajem szybowca lub lotni o elastycznym płacie nośnym. Wywodzi się w prostej linii od tzw. spadochronów szybujących. Powierzchnia nośna (skrzydło) jest konstrukcją komorową, posiadającą odpowiedni kształt, którego jedną z głównych właściwości jest profil aerodynamiczny. Pilot podwieszony jest w uprzęży systemem linek nośnych o łącznej długości dochodzącej do 500 m. Paralotnia ma powierzchnię (w rozłożeniu) od około 20 do ponad 30 m2 (wersje dwuosobowe do 44 m2). Sterowanie odbywa się przez deformację krawędzi spływu płata nośnego - przez zaciąganie sterówek oraz bardziej skuteczny balans ciałem. Prędkości opadania (minimalne) są rzędu 1m/s i mniej (typowo 1,1-1,2m/s). Osiągane prędkości postępowe są w granicach od 20 (maksymalnie przyhamowane skrzydło, sterówki zaciągnięte na granicy przeciągnięcia) do ponad 60 km/h.

W skład typowego zestawu wchodzą:
- paralotnia (o masie 5-7 kg, wersja dwuosobowa - około 10 kg),
- uprząż z protektorem plecowym i bocznym zabezpieczającym przed upadkami (około 5 kg),
- system RSH - Ratowniczy System Hamujący, tzw. spadochron zapasowy (2 kg),
- karabinki do połączenia uprzęży z paralotnią,
- kask ochronny (0,5 kg i więcej),
- wysokie buty, kombinezon (dla własnej wygody),
- zestaw przyrządów - wariometr, GPS, kompas, radiotelefon, plecak.

W sumie daje to masę typowego zestawu do latania dochodzącą do 20 kg, Paralotnia wykorzystywana jest w lotach swobodnych (termicznych, żaglowych, klifowych) także z napędem (ang. PPG - Powered ParaGlider). Do startów na terenach nizinnych w celu nawiązania kontaktu z termicznymi prądami wznoszącymi wykorzystuje się wyciągarki, zarówno stacjonarne jak i zabudowane na samochodach, tzw. "malinki" (stała długość liny, regulacja siły przez zmianę prędkości jazdy wyciągarki) lub "abrolwindy" (lina odwija się w czasie holu tak, aby utrzymać zadaną siłę holowania; wyciągarka porusza się z prędkością większą od holowanej paralotni). Loty holowane w krajowych warunkach pozwalają na uzyskanie typowej wysokości po wyczepieniu rzędu 300-700 m.

Po domontowaniu do skrzydła od paralotni (odpowiedniej wielkości) wózka z napędem otrzymujemy pojazd latający nazywany paraplanem.

Żeby latać należy:
- mieć ukończone 18 lat lub ukończone 16 lat (konieczna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych),
- mieć ukończoną szkołę podstawową,
- dysponować zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań,
- posiadać odpowiedni sprzęt.